Zabawy andrzejkowe przedszkolaków

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…”

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu 29 i 30 listopada 2018 roku wzięliśmy udział w zabawach andrzejkowych.

Pierwszego dnia w zabawach uczestniczyły dwie najmłodsze grupy: „Kotki” i „Żabki”. Były to ich pierwsze andrzejki w przedszkolu. Następnego dnia, zaraz po śniadaniu pozostałe grupy zebrały się w jednej sali, gdzie przywitała ich pani Anetka, która opowiedziała im o tradycjach i wróżbach andrzejkowych.

W tych dniach dzieci miały okazję poznać swoją przyszłość, dowiadując się jaki zawód będą wykonywały. Okazało się, że mury naszego przedszkola opuszczą: policjant, strażak, piosenkarka, piłkarz, lekarz, tancerka… Losowanie imion wypisanych na sercach pokazało kto z kim będzie się przyjaźnił, a trafienie monetą do miski z wodą gwarantowało spełnienie życzenia. Wróżby przeplatane były zabawą „Jaka to melodia?”, prezentacją magicznych karcianych sztuczek, testem gibkości – przechodzących pod liną oraz pląsami i tańcami przy muzyce. Na zakończenie wszyscy zatańczyli wspólny taniec.

Te magiczne dni były okazją do radości, integracji grup oraz zapoznania się z tradycją andrzejkową,

Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa powtórzy się w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo radosnych przeżyć.

Opracowała:
Aneta Nieścioruk