Wiosna w grupie Kotki

Dzień 21.03.2022 r. rozpoczął w grupie „Kotki” tydzień pod hasłem „Wiosenne przebudzenie”. Podczas tego tygodnia dzieci miały okazję zdobyć wiedzę na temat wiosny i jej pierwszych oznak. Poznaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty oraz ptaki powracające do Polski.

Aby przekonać się o tym, że wiosna już do nas nadeszła wybraliśmy się na spacer. Możemy zaliczyć go do udanych, ponieważ w przydomowych ogródkach udało nam się dostrzec białe główki przebiśniegów oraz fioletowe krokusy. Dzieci okazały się uważnymi obserwatorami i same spostrzegły, że na drzewach i krzewach zaczynają rozwijać się malutkie listki.

Rozmawialiśmy również o marcowej pogodzie. Utrwaliliśmy nazwy różnych zjawisk atmosferycznych występujących w przyrodzie na wiosnę oraz przysłowia o marcu. Wykonaliśmy także „deszczowe doświadczenie” z cieczy nienewtonowskiej. Przedszkolaki miały świetną zabawę, a przy okazji ćwiczenie manualne wpływające na integrację sensoryczną.

Wiosna w grupie Kotki

Tydzień pełen poszukiwań oraz wszelkich działań edukacyjnych zakończyliśmy stworzeniem w naszej sali „Zielonego kącika przyrody”. Dzieci z pomocą pań zasiały natkę pietruszki, rzodkiewkę, sałatę oraz zasadziliśmy cebulkę, korzeń pietruszki i groch. Następnie wszystkie doniczki, w których zostały posiane i zasadzone nasze roślinki postawiliśmy na parapecie, gdzie dociera do nich najwięcej światła potrzebnego do ich wzrostu. Dzieci obiecały, że będą codziennie pielęgnować naszą hodowlę oraz obserwować czy coś nam wyrosło.

Opracowały:
Aneta Furtak