Tygryski poznają świat przez zmysły

Dziecko w wieku przedszkolnym ma ogromny potencjał i ciekawość świata, który może poznawać aktywnie poprzez konkretne doświadczenia. Dostrzegając potrzebę rozwijania samodzielności poznawczej w grupie „Tygryski” wdrożono do realizacji innowację pedagogiczną „Poznajemy świat przez zmysły”.

Realizacja zadań wynikających z programu rozpoczęła się od założenia w sali „Zielonego kącika”, w którym dzieci zasiały warzywa oraz zioła. Samodzielne prace gospodarcze, a także późniejsza pielęgnacja roślin przyczyniła się do utrwalenia i wzbogacania wiedzy przyrodniczej, nabycia nowych doświadczeń oraz czerpania radości z samodzielnego odkrywania.

Rośliny z naszego „ogródka” wykorzystane zostały podczas działań kulinarnych. Dzieci z pomocą pań przygotowały pyszne:

• masełka: czosnkowe, bazyliowe, koperkowe oraz z oregano;
  • twarożki: z truskawkami oraz ze szczypiorkiem i rzodkiewką;
  • pastę jajeczną z pietruszką i szczypiorkiem.

„Tygryski” bardzo angażowały się w wykonywaną pracę, która sprawiła wszystkim dużo radości. Poprzez samodzielne działania dzieci nie miały oporów przed spróbowaniem urozmaiconych potraw oraz nowych lub „nie lubianych” wcześniej smaków.

Tygryski poznają świat przez zmysły

Ponad to podczas codziennych zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania, dbałości o swoje zdrowie oraz konieczność dbania o środowisko przyrodnicze. Dzieci dowiedziały się jakie korzyści dla człowieka mają środowiska przyrodnicze takie jak łąka, las, a także po co ludzie hodują zwierzęta w gospodarstwie. Wszystkie nasze działania oparte były na oglądaniu, dotykaniu, słuchaniu, smakowaniu i wąchaniu, tak więc angażowały wszystkie zmysły. Widząc ogromne zainteresowanie dzieci oraz korzyści płynące z wielozmysłowego poznawania świata innowacja będzie nadal kontynuowana w naszej grupie.

Małgorzata Kłoda