Tydzień owocowo-warzywny w Nutkach

„Idą, idą witaminki dla całej przedszkolnej rodzinki. Samo zdrowie, samo zdrowie każdy Ci to powie…!”. To słowa piosenki, która towarzyszyła nam w tygodniu o tematyce owocowo-warzywnej.

Podczas zajęć dydaktycznych uczyliśmy się o wartościach odżywczych owoców i warzyw, w jaki sposób możemy je przetworzyć oraz jak zdrowo się odżywiać i o siebie dbać. Następnie rozpoczęła się prawdziwa kuchenna praktyka. W dzień poświęcony owocom dzieci wykonały „Owocowe obrazki na talerzu”. Z owoców pokrojonych w różne kształty powstały m.in.: wyścigówka, drzewo, kot, motyl, buźka, samochód, kwiat, które ze smakiem zostały zjedzone. Przyrządziliśmy również soki owocowe.

W warzywny dzień wykonaliśmy masełka smakowe. Nutki samodzielnie blendowały masło z natką pietruszki, koperkiem czy czosnkiem i powstały nam 3 rodzaje masełek. Ze świeżą bułeczką smakowały wyśmienicie zwłaszcza z pomidorem, papryką, ogórkiem czego dowodem były niekończące się dokładki.

Na hasło „zrobimy chipsy” dzieci zareagowały entuzjastycznie, więc upiekliśmy w piekarniku chipsy, ale… z cukinii. Większość dzieci zjadła je z apetytem.

Tydzień owocowo-warzywny w Nutkach

Zajęcia praktyczne są bardzo lubiane przez dzieci, wykonują z wielkim zaangażowaniem powierzone zadania. Jak wiemy, potrawy przyrządzone własnoręcznie smakują o wiele lepiej. Dlatego nawet niejadki przekonały się do spróbowania warzyw i owoców.

Dieta dziecka w wieku przedszkolnym jest bardzo ważna, powinna być urozmaicona. Odpowiednie odżywianie z uwzględnieniem wszystkich składników odżywczych zapewni dziecku zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny.

Drogi Rodzicu stwórz swojemu dziecku warsztat pracy, pozwól mu samodzielnie działać, nie zważaj na bałagan, w ten sposób rozwijasz swoje dziecko, ale również sprawiasz mu wiele radości. A przecież uśmiech i zadowolenie na twarzy dziecka jest najważniejsze.

Anna Namiota
Urszula Marczuk