Tydzień ekologiczny

Ekologia to szeroki dział wiedzy, który w ciekawy i aktywizujący sposób możemy prezentować dzieciom. Jej celem jest przybliżenie świata przyrody, kształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, a także zrozumienie miejsca i roli człowieka w przyrodzie.

W naszym przedszkolu co roku odbywa się tydzień ekologiczny, podczas którego w atrakcyjny sposób możemy przekazać dzieciom wiedzę na temat środowiska.

Poniedziałek 25 marca rozpoczęliśmy od pogadanki na temat segregacji śmieci. W przedszkolu pojawił się także niezapowiedziany gość, który swoim zachowaniem wzbudził poruszenie wśród dzieci. Był to Rysio Raper, nie znający ekologicznych zasad, robiący wokół siebie wielki bałagan. Na szczęście dzielne przedszkolaki zaprosiły go do wspólnego obejrzenia filmu edukacyjnego „Ekologiczny dom”. Dzięki temu nasz gość poznał zasady dbania o środowisko i obiecał ich przestrzegać.

We wtorek społeczność przedszkolna miała przyjemność obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez dzieci z grupy „Gwiazdki” i „Biedronki” pod tytułem „Wiosenne przebudzenie”. W tym dniu odwiedził nas również pracownik Nadleśnictwa Lubartów, pan Michał Karpiński, który opowiedział dzieciom o mieszkańcach lasu i zasadach jakie w nim panują. Dzięki zaprezentowanym rekwizytom przedszkolaki miały okazję utrwalić wygląd i nazwy wybranych gatunków ptaków. Dodatkową atrakcją była prezentacja dźwięków wydawanych przez leśne zwierzęta oraz rozpoznawanie ich tropów. Pan Michał był pod wrażeniem ekologicznej wiedzy przedszkolaków. Pogratulował wszystkim i wręczył drobne upominki.

Tydzień ekologiczny

Środa była dniem twórczych działań grupowych:

• zakładanie zielonego kącika przyrody,
  • ekspresja plastyczna,
  • wykonanie książeczek „Miłośnicy przyrody”,
  • zabawy ruchowe inspirowane muzyka,
  • odcisk tropów zwierząt w masie solnej.

W czwartek dzieci w poszczególnych grupach realizowały założenia projektu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Rozwiązywały zadania z karty sprawności, dzięki czemu stały się Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury, którzy wiedzą:

• jak dbać o rośliny i zwierzęta,
  • jak dbać o aktywność fizyczną,
  • jak dbać o siebie i dlaczego warto jeść owoce i warzywa,
  • jak dbać o czyste powietrze,
  • jak sortować śmieci i tworzyć z nich coś nowego,
  • jak oszczędzać wodę i prąd.

Ostatniego dnia tygodnia dzieci mogły wykorzystać zdobytą wiedzę uczestnicząc w międzygrupowym quizie ekologicznym. Okazało się, że wszystkie nasze przedszkolaki świetnie poradziły sobie z przygotowanymi pytaniami i zadaniami. Za trud i zaangażowanie w nagrodę otrzymały gry planszowe oraz książeczki.

Wiek przedszkolny jest najlepszym czasem kształtowania wrażliwości dziecka na piękno natury, dlatego uczymy się o nią dbać każdego dnia: oszczędzając wodę, segregując śmieci, czy sadząc rośliny. Tego szacunku powinniśmy uczyć dzieci dając im podstawy do świadomego i zrównoważonego budowania swojej przyszłości.

Jolanta Góźdź
Katarzyna Lipska