Tydzień ekologiczny

Od wielu lat w naszym przedszkolu organizowany jest „Tydzień ekologiczny”, podczas którego dzieci ze wszystkich grup poznają zasady jakimi powinni kierować się ludzie w trosce o środowisko naturalne. Poprzez różnorodne działania edukacyjne przedszkolaki utrwaliły sobie zasady segregowania śmieci, dowiedziały się co to jest recykling , poznały odnawialne źródła energii i wiedzą dlaczego warto z nich korzystać.

W najstarszych grupach realizowane były zadania z ogólnopolskiego programu edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, który prowadzimy we współpracy z Sanepidem Lubartów. Dzieci poznały różne źródła dymów oraz ich szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Program ten ma charakter profilaktyczny, a jego głównym celem jest wykształcenie u najmłodszych świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

W ramach tygodnia ekologicznego nasze przedszkole było organizatorem Międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Ekologiczne drzewo” dla dzieci ze wszystkich placówek w mieście. Oprócz tego zorganizowany został wewnątrzprzedszkony konkurs plastyczny. Każda grupa miała za zadanie przygotować plakat przedstawiający sposoby dbania o naszą planetę. Oczywiście wszystkie przygotowane prace były przepiękne i do wszystkich grup trafiły atrakcyjne gry edukacyjne. Grupowe prace naszych przedszkolaków podziwiać można w hollu przedszkola.

Tydzień ekologiczny

W przedszkolu zorganizowana została również lekcja przyrody prowadzona przez pracowników Nadleśnictwa Lubartów. Podczas jej trwania dowiedzieliśmy się na czym polega praca leśnika, poznaliśmy wybrane gatunki drzew, a także posłuchaliśmy odgłosów leśnych zwierząt. Ponadto przedszkolaki utrwaliły sobie zasady prawidłowego zachowania się w lesie, który na co dzień jest domem zwierząt.

Na zakończenie naszej ekologicznej przygody dzieci ze wszystkich grup złożyły uroczyste ślubowanie i obiecały codziennie dbać o naszą planetę głównie poprzez segregowanie śmieci. Dołączyliśmy w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Dzień bez śmiecenia”. Jest to edukacyjna kampania społeczna, w której poruszany jest ważny temat świadomej segregacji odpadów i dobrego dla planety, ekologicznego stylu życia. Zachęcamy do odwiedzenia wspólnie z dziećmi strony internetowej: https://dzienbezsmiecenia.pl Można na niej znaleźć ciekawe filmy edukacyjne, gry, porady w jaki sposób prawidłowo segregować odpady oraz przyłączyć się do obchodzonego 11 maja „Dnia bez Śmiecenia”.

Tydzień ekologiczny

Nasze przedszkole jest doskonałym przykładem propagowania świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Popularyzowanie wiedzy o ochronie środowiska, procesach przyrodniczych i ich wpływie na życie społeczeństwa sprzyja kształtowaniu nawyków kultury ekologicznej oraz poczucia odpowiedzialności za ochronę dóbr przyrody. Zaszczepione we wczesnym dzieciństwie zasady mają odzwierciedlenie w późniejszym działaniu i postępowaniu.

Małgorzata Kłoda