To już jesień…

To już jesień…

Ostatni tydzień września dzieci z grupy Iskierki poświęciły na obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Wymieniały cechy charakterystyczne dla tej pory roku.

Rozpoznawały drzewa po liściach i owocach, nazywały gatunki drzew. Wskazywały różnicę między drzewami liściastymi a iglastymi.

Skarby jesieni to bogaty materiał do nauki i zabawy. Szyszki, kasztany, żołędzie, orzechy ułożone na stoliku rozbudziły aktywność twórczą i kreatywność wszystkich przedszkolaków. „Szyszkowe stworki” można oglądać na wystawie w szatni. Kolejna praca przestrzenna to „Las jesienią”. Wycinanie kartonowych grzybów wcale nie było takie trudne.

Zabawy z układaniem kasztanów w różnych kombinacjach (pod, obok, nad, za…) kształtują orientację przestrzenną oraz są świetnym materiałem do przeliczania, dodawania i odejmowania, gdzie jest ich więcej, a gdzie mniej oraz układanie w taki sposób aby w obręczy było po tyle samo elementów.

To już jesień…

„Jesienne puzzle” to nie tylko rozwijane koordynacji wzrokowo-ruchowej ale także uwrażliwianie i dostrzeganie piękna przyrody w malarstwie.

Nie mogło zabraknąć zabaw z muzyką. Podczas słuchania utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku” dzieci wykonywały samodzielne improwizacje taneczne z wykorzystaniem kolorowych chustek.

„Dzień chłopaka” były miłym zakończeniem tygodnia. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom przygotowane niespodzianki ale żeby nikomu nie było smutno, one także dostały słodycze.

Opracowały:
Anna Namiota
Urszula Marczuk