Sześciolatki podziwiały Panoramę lubartowską

5 listopada dzieci z najstarszych grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę po Lubartowie celem poznania dziejów naszego miasta. Obejrzały „panoramę lubartowską” mieszczącą się, w budynku przy Parafii św. Anny. To pewnego rodzaju przedstawienie ważnych postaci z historii Lubartowa, Lubelszczyzny, ale również całej Polski za pomocą figur, które przez 35 minut przesuwają się przed widzami na tle Pałacu Sanguszków i kościoła św. Anny. Figurki ubrane w stroje z poszczególnych epok historycznych kłaniają się przed postacią św. Anny.

Panorama sięga czasów od założenia Państwa Polskiego, czyli od Prasłowian i Mieszka I po współczesny Lubartów. Widzimy królów Polski oraz założycieli miasta: Piotra Firleja i Pawła Karola Sanguszkę. Są też inne postacie związane z Lubartowem, jak Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Bolesław Prus, Wanda Śliwina (pseudonim – Jagienka spod Lublina). Przedstawiono tutaj sylwetki osób, które miały wielki wpływ na życie mieszkańców Lubartowa. Jest też orszak świętych i błogosławionych, od św. Wojciecha i Stanisława, po o. Maksymiliana Kolbego i Honorata Koźmińskiego. „Idą” księża Skorupka i Popiełuszko, Ojciec Święty Jan Paweł II, marszałek Piłsudski, a także dzieci i młodzież oraz ich rodzice. Korowód figur kończą pary tańczące przyozdobione w stroje regionalne, od góralskich i krakowskich po lubelskie i kurpiowskie.

Sześciolatki podziwiały Panoramę lubartowską

W trakcie oglądania słyszymy między innymi pieśń „Bogurodzica” i lokalny hymn „O ziemio lubartowska”.

Całości prezentacji towarzyszy komentarz lektora – Daniela Wyczesanego, aktora scen warszawskich, pochodzącego z Lubartowa.

W dobie wspólnej Europy, dbałość o rozbudzanie zainteresowań historią regionu jest bardzo ważna. Każdy z mieszkańców już od najmłodszych lat powinien znać przynajmniej w zarysie dzieje swej „Małej Ojczyzny”. W innym przypadku przysłowie autorstwa Wincentego Pola: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” będzie nadal aktualne.

Edyta Rydzewska