Przedszkole Miejskie Nr 1 w Lubartowie

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem ONZ. Przyczyną choroby jest anomalia chromosomalna pod postacią dodatkowego, trzeciego chromosomu pary 21. Z tego powodu ustalona została właśnie data święta.

Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa oraz ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z trisomią 21 do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Ideą obchodów tego Dnia jest zakładanie kolorowych skarpetek „nie do pary”, jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz naszej tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych osób. Zachęcamy do włączenia się w akcję naszego przedszkola poprzez założenie w tym dniu wielobarwnych skarpetek. Przekażmy w ten sposób nasze zainteresowanie oraz akceptację. Takie drobne gesty mają ogromne znaczenie – przezwyciężają krzywdzące stereotypy, a także integrują środowisko społeczne oraz pomagają zmniejszać codzienne bariery w życiu.

Opracowanie:
Sylwia Oleszko