Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszym przedszkolu

21 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich miłośników książek i czytelnictwa ustanowione przez Światową Organizację UNESCO w 1995 r., natomiast w Polsce święto to obchodzimy od 1997 r.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z tego faktu. Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy wartości moralnych oraz rozwija inteligencję emocjonalną. Dlatego warto stwarzać sytuacje aby dziecko od najmłodszych lat mogło obcować z książką i całym bogactwem przeżyć jakie oferuje.

Tego dnia przedszkolaki w swoich grupach wzbogaciły wiedzę na temat historii oraz etapów powstawania książki. Dowiedziały się także gdzie można ją kupić, a gdzie wypożyczyć oraz jak nazywają się osoby pracujące w takich miejscach. Każdy mógł opowiedzieć o swoich ulubionych książeczkach przyniesionych z domu, rozwiązywać zagadki, brać udział w zabawach edukacyjnych oraz poznać zasady korzystania z książek. Przedszkolaki wykonały również prace o tematyce związanej z książką. Były to kolorowe zakładki oraz mini książeczki własnego projektu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszym przedszkolu

W ramach obchodów Dnia Książki dzieci z grupy „Mali Odkrywcy” wybrały się do pobliskiej biblioteki. Starszaki miały okazję obejrzeć nie tylko księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również dowiedziały się co należy zrobić aby stać się czytelnikiem oraz jak należy się w niej zachowywać. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, lecz na pewno nie ostatnia.

Opracowała:
Aneta Furtak