Super Tata w Dzwoneczkach

W poniedziałek 09.03.2020 r., w ramach projektu „Poznaj moją mamę, poznaj mojego tatę”, naszą grupę odwiedził tata Alinki. Pan Artur jest pracownikiem Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej, dlatego tematem głównym naszego spotkania była segregacja śmieci.

Pan Artur scharakteryzował nam pokrótce pięć frakcji segregacji śmieci:

• bioodpady (kolor pojemników brązowy), wrzucamy np.: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości;
  • papier (kolor pojemników niebieski), wrzucamy np.: czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy:
  • plastik (kolor pojemników żółty), wrzucamy np.: puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku, zgniecione puszki po napojach;
  • szkło (kolor pojemników zielony), wrzucamy np.: puste, szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach;
  • zmieszane (kolor pojemników czarny); odpady pozostałe po wysegregowaniu pozostałych frakcji, czyli tylko to czego nie udało się rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane;

Jeżeli w domu znajduje się piec węglowy to powstały ze spalania popiół wrzucamy do worka czarnego.

Dzieci z uwagą wysłuchały wszystkich informacji, a następnie przystąpiły do samodzielnego segregowania różnych odpadów do odpowiednich pojemników. Tu ogromną niespodzianką okazał się kosz do segregacji śmieci w kształcie jaja. Dodatkowo na górze tego kosza zamontowana jest zgniatarka plastikowych butelek. Chętnych do wypróbowania jej działania nie brakowało. Okazało się, że przedszkolaki zarówno ze zgniataniem butelek jak i segregacją śmieci poradziły sobie świetnie!

Super Tata w Dzwoneczkach

Pan Artur przygotował dla każdego przedszkolaka ekologiczne upominki przypominające o segregacji odpadów. My zaś w podziękowaniu za wizytę zaprosiliśmy tatę do zabawy, którą na tę okazję wybrała Alinka ,oraz wręczyliśmy zasłużony dyplom „Super Taty”.

Opracowano:
Jolanta Góźdź