Słów kształty krztuszą krtanie – rozstrzygnięcie logopedycznego konkursu plastycznego

W związku z przypadającym w lutym Dniem Języka Ojczystego zorganizowano w przedszkolu logopedyczny konkurs plastyczny, którego celem było rozbudzenie twórczości plastycznej dzieci, zapoznanie ich z bogactwem polszczyzny, a w szczególności ze słowami osobliwymi, dziwnymi, czasem zabawnymi, wymowa których może sprawiać trudności.

Dnia 28.02 2019 r. odbyło się spotkanie wszystkich przedszkolaków z panią logopedą dotyczące języka ojczystego. Miało ono na celu kształtowanie świadomości językowej dzieci, propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny i doskonalenie kultury żywego słowa.

Dzieci dowiedziały się czym jest język ojczysty i jak możemy o niego dbać. Wymieniały zwroty grzecznościowe funkcjonujące w naszym języku, dobierały homonimy, rymowały, poznały autorów wierszy dla dzieci, a także wspólnie z panią logopedą wyrecytowały wiersz Jana Brzechwy „Entliczek Pentliczek”. Na koniec złożyły życzenia Językowi Ojczystemu poprzez słowa:

Mieszkam w Polsce, nie na Kubie
Mój ojczysty język lubię
Język polski jest ą-ę
Ja po polsku mówić chcę!

Następnie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów za udział w logopedycznym konkursie plastycznym na zilustrowanie wybranego łamańca językowego. Komisja miała trudny wybór, ponieważ wszystkie dzieci stanęły na wysokości zadania, a ich prace były ciekawe i pomysłowe. Podczas oceny prac brano pod uwagę: zgodność z tematem, pomysł, kreatywność, samodzielność i estetykę wykonania. Ostatecznie, po burzliwych obradach przyznano trzy nagrody główne i wyróżniono pięć prac.

Laureatami konkursu zostali:

• Kinga Kosior – I miejsce
  • Franciszek Budzyński – II miejsce
  • Karolina Czarnecka – III miejsce

Słów kształty krztuszą krtanie

Wyróżnienia otrzymali:

• Zosia Kędziora – gr. Kotki
  • Karolina Krawczyk – gr. Żabki
  • Krzysztof Szostak – gr. Biedronki
  • Karolina Smolak – gr. Iskierki
  • Alicja Plizga – gr. Gwiazdki

Słów kształty krztuszą krtanie

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie. Dziękujemy za zainteresowanie konkursem i zaprezentowanie wspaniałych prac.

mgr Magdalena Cieślik