Rybki w świecie wielkiej literatury

Dzieci z grupy „Rybki” przystąpiły do udziału w międzynarodowym projekcie czytelniczym „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Jego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa poprzez codzienne czytanie dzieciom w towarzystwie Małego Misia – przewodnika dzieci po świecie literatury.

Projekt składa się z kilku modułów o różnorodnej tematyce, a za ich realizację można otrzymać certyfikat „Wzorowej placówki”. Wykonując zadania z pierwszego modułu „Rybki” wybrały swojego misia, któremu nadały imię Kajtuś. Miś zamieszkał w naszym kąciku czytelniczym i towarzyszy nam podczas codziennego czytania książek w przedszkolu. Niebawem jego zdjęcie uda się w podróż do domów naszych przedszkolaków, by do wspólnego czytania zachęcić rodziców i innych domowników. W ramach realizacji drugiego modułu pt. „Kodujemy razem z Małym Misiem” „Rybki” obejrzały dedykowany dzieciom warsztat literacki dotyczący cyberbezpieczeństwa, a następnie rozwiązywały misiowe łamigłówki. Zagadki Misiowej Mamy ćwiczyły umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów czyli kompetencje niezbędne w codziennym życiu. Oczywiście wszystkie treści dostosowane były do możliwości naszych trzylatków tak żeby ich rozwiązanie sprawiało dzieciom wiele radości. Przed nami jeszcze kilka zadań do zrobienia i dużo dobrej zabawy.

Rybki w świecie wielkiej literatury

Codzienne czytanie dzieciom wpływa na ich emocjonalny rozwój, stymuluje język, pamięć i wyobraźnię. Ponad to uczy myślenia, rozbudza zainteresowania i poprawia koncentrację. Odpowiednio dobrana literatura uczy odróżniania dobra od złai zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Wspólne czytanie umacnia więź między dorosłym i dzieckiem, jest nośnikiem wartości moralnych przez co wspiera w wychowaniu. Biorąc pod uwagę wartości, jakie niesie za sobą literatura serdecznie zachęcamy rodziców do wspólnej zabawy podczas realizacji projektu.

Małgorzata Kłoda