Rodzice czytają Liskom

Współczesne przedszkole wprowadzając dziecko w świat literatury poszukuje coraz to nowszych sposobów wzbudzenia zainteresowań książką jako źródłem wiedzy, przeżyć i emocji. Dlatego od wielu lat w naszej placówce realizujemy projekt „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. Jego celem jest rozwijanie u dzieci potrzeby kontaktu z książką, zachęcanie do słuchania bajek, wierszy, opowiadań, a w przyszłości do samodzielnego czytania. Ogromną rolę odgrywają w tym procesie rodzice, jako osoby wspomagające wszechstronny rozwój dziecka.

W nowym roku szkolnym w grupie „Liski” rozpoczął się cykl spotkań z rodzicami chętnymi wziąć aktywny udział we wspomaganiu rozwoju dzieci. Jako pierwsza naszą grupę odwiedziła mama Lenki. Dzieci zaprosiły miłego gościa do wspólnej zabawy przy piosence, a następnie wysłuchały śmieszne i pouczające opowiadanie o skunksie, który pachniał wanilią. Następnie na „Liski” czekały ciekawe zagadki i słodka nagroda za ich prawidłowe rozwiązanie. Na koniec spotkania pani Iwonka przeczytała nam wiersz pt. „Lokomotywa”. Dzieci doceniły odwagę mamy Lenki wręczając jej dyplom z podziękowaniami. Wszyscy byli zachwyceni taką formą odpoczynku po obiedzie i z niecierpliwością czekają na odwiedziny kolejnych rodziców.

Rodzice czytają Liskom

We wtorek 24-go września miłą niespodziankę sprawiła nam mama Dominika, która odwiedziła naszą grupę. Pani Aneta przyniosła pięknie ilustrowaną książkę z bajkami o zwierzętach pt. „Koza kłamczucha”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały czytanych opowiadań o przygodach dwóch myszek, owcy, lisicy i wilka a także starego konia. Mama Dominika tak zainteresowała nasze przedszkolaki, że dzieci miały ochotę wysłuchać jeszcze jednej bajki i w ten sposób przeczytana została cała książka. Za poświęcony czas i piękną prezentację utworów literackich podziękowaliśmy mamie pamiątkowym dyplomem i gromkimi brawami.

Serdecznie zapraszamy kolejnych rodziców do odwiedzenia naszej grupy. Pamiętajmy, że jeśli dziecko nie zaspokoi podstawowych potrzeb wynikających z wrodzonej ciekawości świata dzięki książce – zwyciężą groźni konkurenci czytania – film i telewizja.

Małgorzata Kłoda
Aneta Nieścioruk