Przyjaciół już mam – nie jestem tu sam

Poniedziałek 3 września to wyjątkowy dzień dla tych dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Tego dnia musiały bowiem odnaleźć się w debiutanckiej roli – Przedszkolaka.

Każda nowa sytuacja, nowe środowisko wywołuje w nas zainteresowanie, ale także obawę: Co się wydarzy? Co nas czeka? Każdy potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowego miejsca, poznać je i zaakceptować.

Okres adaptacyjny to bardzo ważny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Maluszek, który przychodzi po raz pierwszy do przedszkola, znajduje się w zupełnie nowym dla siebie otoczeniu, w towarzystwie obcych mu osób. Adaptacja jest więc pierwszym niezbędnym krokiem w rozpoczęciu edukacji przedszkolnej. W tym czasie dziecko oswaja się z otoczeniem przedszkolnym, poznaje nauczycieli, nowych kolegów, zasady i zwyczaje panujące w grupie, wdraża się w rytm dnia przedszkolnego. Dzięki temu z dnia na dzień czuje się w placówce coraz pewniej i bezpieczniej.

Okres adaptacyjny może być różny dla każdego dziecka i może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Po jego zakończeniu dziecko w pełni angażuje się w życie przedszkolne, jest już doświadczonym przedszkolakiem.

Minęło zaledwie dwa tygodnie kiedy to nasze małe „Kotki” przekroczyły próg przedszkola a już świetnie odnajdują się w nowym otoczeniu. I chociaż było trochę płaczu i trochę łez, to teraz wszyscy wiedzą, że w naszym przedszkolu fajnie jest. Maluszki bardzo chętnie uczestniczą w zabawach integrujących całą grupę. Aktywnie podejmują zabawę w kącikach tematycznych. Uwielbiają spędzać czas w ogrodzie przedszkolnym na świeżym powietrzu. Z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem biorą udział w pracach plastyczno-technicznych. Wszystkie aktywności sprawiają im wiele radości, wypełniają czas tak by maluszek nie miał okazji się nudzić i marudzić. „Kotki” czują się bezpiecznie w swojej sali wśród przedszkolnych przyjaciół – kolegów i pań. Poznały zasady panujące w grupie, a na tablicy pojawiły się pierwsze sukcesy!!! Po dniu pełnym wrażeń słodko zapadają w popołudniową drzemkę, po której wracają im siły do dalszej zabawy.

Radość i uśmiech na buziach „Kotków” dowodzi nam, że w przedszkolu zostało zaspokojone ich poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Edyta Rydzewska, Anna Jemielniak