Pogotowie w przedszkolu

W dniu 02.04.2019 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 1 w Lubartowie gościliśmy Pana Zbigniewa Polaka pracującego w Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej.

Spotkanie to miało na celu przybliżenie dzieciom zawodu pielęgniarza, a przede wszystkim przypomnienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa oraz udzielania pomocy w nagłych wypadkach.

Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat bezpieczeństwa w przedszkolu. Okazało się, że nasze przedszkolaki świetnie znają numer alarmowy oraz wiedzą kogo poinformować o zdarzeniu w pierwszej kolejności.

Następnie przeszliśmy do działań praktycznych, podczas których pan Zbigniew zaprezentował na dzieciach opatrywanie i bandażowanie ran oraz unieruchamianie kończyn po urazach. Utrwaliliśmy sobie również zasady pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia u dzieci i dorosłych.
Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem spotkania, były praktyczne ćwiczenia na fantomach. Dzieci mogły zobaczyć jak przeprowadza się masaż serca, z użyciem Automatycznego Elektrycznego Defibrylatora. Chętne osoby mogły spróbować swoich sił wykonując go samodzielnie. Okazało się że wcale nie jest to takie proste. Wymaga koncentracji uwagi i dobrej kondycji fizycznej.

Pogotowie w przedszkolu

Po prezentacji w salach każda z grup miała okazję przyjrzeć się z bliska wyposażeniu ambulansu. Dzieci bez lęku wchodziły do karetki. Pan Zbigniew prezentował im sprzęty medyczne, a niektórym nawet zmierzył puls. Przedszkolaki uzyskały odpowiedź na nurtujące je pytania, a kilkoro z nich zadeklarowało, że w przyszłości również chcieliby nieść pomoc innym i zostać pracownikiem pogotowia ratunkowego.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej za wyrażenie zgody na udostępnienie sprzętu medycznego oraz Panu Zbigniewowi Polakowi za poświęcony czas i cenne informacje przekazane w przystępny i atrakcyjny sposób.

Małgorzata Polak
Jolanta Góźdź