Pięcio i sześciolatki uczestniczą w projekcie filmowym

W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu pt. „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. W ramach programu, przedszkolaki cyklicznie będą miały okazję brać udział w projekcjach filmowych w kinie „Lewart”.

27 października dzieci z najstarszych grup przedszkolnych uczestniczyły w pierwszym seansie filmowym z cyklu „Filmowe przygody” pt.: „ „Basia 2”, składającym się z odcinków: „Basia i taniec”, „Basia i pieniądze”, „Basia i telewizor”, „Basia i gotowanie”.

Zestaw filmów „Basia 2” jest adaptacją czterech książek bardzo lubianej przez dzieci serii, stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Bliskie dzieciom tematy poruszane w filmach sprawiają, że z główną bohaterką może utożsamić się każdy przedszkolak. Basia to sympatyczna, pięcioletnia dziewczynka kojarzona z poczuciem humoru, charakterkiem, żelkami, które uwielbia i bluzkami w paski. Rezolutna, ciekawa świata z mnóstwem pomysłów na minutę. Nic więc dziwnego, że wzbudza sympatię najmłodszych.

W filmie poruszany jest temat codziennego życia głównej bohaterki Basi i jej rodziny. Podkreślona została tutaj istotna rola komunikacji pomiędzy członkami rodziny i wzajemnego szacunku. Poznaliśmy nowe zainteresowania dziewczynki – balet oraz dowiedzieliśmy się, co Basia wie o pieniądzach, skąd się biorą i jak warto je wydawać. Mogliśmy poobserwować, jak rodzina bohaterki filmu bez pomocy mamy radzi sobie z gotowaniem obiadu oraz zrozumieć, dlaczego nie powinno oglądać się za dużo telewizji. Basia uczy się wielu ważnych umiejętności dotyczących życia w rodzinie, rozwija nowe kompetencje, dowiaduje się jak radzić sobie w trudnych momentach. Nie zapomina jednak przy tym wszystkim o dobrej zabawie.

Pięcio i sześciolatki uczestniczą w projekcie filmowym

Seansowi kinowemu towarzyszyła niezwykła atmosfera, odrobina tajemnicy i magii, dzięki której widzowie w łatwy sposób przenieśli się do świata wyobraźni. Filmy wzbudziły zaciekawienie młodych widzów i zachęciły do refleksji nad poruszanymi zagadnieniami podczas zorganizowanych sytuacji wychowawczych oraz warsztatów plastycznych.

Edyta Rydzewska