Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzony jest w naszym kraju Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, a jego celem jest promowanie głośnego czytania najmłodszym. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Wszyscy zgodzimy się z tym, że czytanie to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

W ramach tegorocznej akcji gościem, który wprowadził naszych przedszkolaków w świat niesamowitych opowieści była pani Hanna Pytka z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej naszego miasta. „Jeżyki” z „Motylkami” nie kryły radości z odwiedzin pani Hanny. Czterolatki kontynuując przygodę z zaprzyjaźnioną biblioteką, zawsze wymieniały uśmiechy, miłe gesty czy spostrzeżenia co do wybranych książeczek z Paniami tam pracującymi. Sympatia i więź, jaka nawiązała się między pokoleniami pozostanie na długie, długie lata. Miłym przerywnikiem czytania były rozmowy, zagadki, quizy, zabawy ruchowe, które nie pozwoliły naszym małym słuchaczom nawet na chwilę znudzenia.

Tego dnia w rolę lektorów wcielili się również pracownicy naszego przedszkola. Pani Dyrektor Małgorzata Szczepańska zaskoczyła dzieci niebywałą literaturą oraz pomysłowością i zaangażowaniem w interpretację czytanego tekstu. Za każdy kolejny fragment czytanej bajki terapeutycznej odpowiedzialna była inna osoba. Znakomitym uzupełnieniem dialogów w opowiadaniu był męski głos pana Dariusza. Panie nauczycielki z panią psycholog wykazały się równie wyrazistą interpretacją tekstu.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i wrażliwych dorosłych wychowujmy ich w miłości do książek. Mamy nadzieję, że ta akcja zachęci przedszkolaków do częstego sięgania po książeczki, a rodziców przekona do słuszności wspólnego czytania.

Opracowała:
Kinga Bronisz