Nutki na wycieczce

W czwartek 12 września 2019 roku grupa „Nutki” wybrała się na wycieczkę do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie.

Celem wycieczki było:

• zapoznanie z pracą strażaka,
  • wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu,
  • przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.

Spotkanie na żywo ze strażakami wywarło wielkie wrażenie na przedszkolakach. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały teoretycznych informacji od dowódcy zmiany, śmiało zadawały pytania dotyczące pożarów i otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Po dokładnym obejrzeniu centrum dowodzenia oraz wysłuchaniu cennych i pouczających informacji przyszedł czas na obejrzenie tego, co jest najbardziej atrakcyjne dla dzieci – sprzęt przeciwpożarowy. Po przejściu do garaży naszym oczom ukazały się prawdziwe wozy strażackie. Obejrzeliśmy bardzo dokładnie całą zawartość imponujących samochodów – ale tam był porządek!

Nutki na wycieczce

Widzieliśmy, jak szybko można założyć cały strój bojowy oraz w jaki sposób zjeżdża się po rurze – jednym słowem trzeba być szybkim, zwinnym i wysportowanym!

Pomimo, że nie wszystkie informacje były do końca zrozumiałe dla sześciolatków np. różne średnice węży, ich długość w metrach, czy trudne nazwy sprzętu przeciwpożarowego, to i tak dzieci były bardzo skupione i z uwagą słuchały wszystkich wypowiedzi pana strażaka.

Na placu czekała nas niespodzianka, po pierwsze – każdy mógł wejść do wozu strażackiego i obejrzeć go od środka, a po drugie – każdy mógł poczuć się odrobinę strażakiem trzymając węża strażackiego i polewać wodą. A na zakończenie wycieczki zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie!

Anna Namiota
Urszula Marczuk