Najfajniejsze ciasto w świecie

„Kotki” to kreatywne i twórcze maluszki. We wrześniowe przedpołudnie przygotowały ciasto nie wcielając się jednak w rolę kucharzy. Ciasto to bowiem nie było do jedzenia. Każde dziecko wykorzystało je do utworzenia własnej miseczki na cukiereczki.

Przygotowana masa z mąki pszennej, ziemniaczanej, soli i wody to tzw. masa solna dużo lepsza niż plastelina. Ekologiczna i bezpieczna! No i przede wszystkim dłużej absorbująca uwagę naszych milusińskich.

Najpierw trzeba wymieszać składniki, następnie umięsić ciasto, uformować z niego oczekiwany kształt, następnie utworzone dzieło wysuszyć i na koniec pomalować.

Zabawa taka jest zajmująca oraz niezwykle rozwijająca dziecko. Uczy koncentracji, planowania, cierpliwości, trenuje małą motorykę i kształtuje w dziecku wyobraźnię, twórcze myślenie i zdolności manualne. Pomaga rozwijać świadomość dziecięcych możliwości, a także wzmocnić poczucie własnej wartości. Dzieci dowiadują się, że mogą i potrafią – uczą się także akceptować ewentualną porażkę.

Podstawą podjętych działań była radość, którą daje dziecku tworzenie, oglądanie, dotykanie oraz manipulowanie. Proponowane formy aktywności były zatem źródłem dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się, jak również zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości.

Przygoda z masą solną dała poczucie miło spędzonego czasu, tym bardziej, że jej efekt jest namacalny i widoczny w postaci niepowtarzalnego dzieła.

Modelowanie z masy solnej będące nie tylko urozmaiceniem tradycyjnych zabaw, ale również świetną formą rozwijania kreatywności u dziecka zachęca do takiego spędzania wolnego czasu.

Zapraszamy do skorzystania z pomocy w przygotowaniu masy solnej czytając w dziale dla rodziców: „Rady i porady” artykuł pt.: „Masa solna – zabawa dla całej rodziny”.

Edyta Rydzewska, Anna Jemielniak