Motylki w poszukiwaniu skarbów Pani Jesieni

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata. „Motylki” korzystając z pięknej pogody aktywnie uczestniczyły w odkrywaniu skarbów jesieni.

Poszukiwanie oznak tej kolorowej pory roku rozpoczęliśmy od wycieczek krajoznawczych w okolice przedszkola. Spacery umożliwiły nam obserwacje zmian zachodzących w przyrodzie, rozpoznawanie ptaków tu bytujących, rozróżnianie i nazywanie bujnego drzewostanu. Klony, dęby, kasztanowce oraz drzewa iglaste oferowały nam kasztany, żołędzie, noski, szyszki i kolorowe liście. Z wielkim zainteresowaniem podpatrywaliśmy rudą wiewiórkę szykującą zapasy na zimę oraz inne żyjątka przygotowujące się do nadchodzącej pory roku.

Przyroda jesienią wygląda pięknie, kolorowe liście rumienią się tysiącem barw poruszając zwiewnie do muzyki wiatru. Zebrane skarby przynieśliśmy do przedszkola i wykorzystaliśmy podczas licznych zabaw matematycznych i zajęć plastycznych. Pozostałymi udekorowaliśmy nasz kącik przyrody.

Jesienne dni upływały nam na obserwacji i omawianiu zmian zachodzących w przyrodzie. „Motylki” odkrywały kolejne „dary jesieni”. W ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” czterolatki poznały smak, zapach, rodzaj, wartość i przeznaczenie owoców oraz warzyw. Podczas zajęć edukacyjnych zyskały wiedzę i umiejętności również z zakresu podstaw prawidłowego odżywiania się w życiu codziennym. Korzystając z dotychczas zdobytych doświadczeń, obserwacji rówieśników i dorosłych – czynnie uczestniczyły w podejmowanych formach aktywności i z łatwością odpowiadały na pytania: co wiem? co umiem? czy zdrowo się odżywiam?

„Motylki” chętnie spożywają warzywa i owoce wspólnie przygotowując z nich różne potrawy. Spróbowały już swoich sił w przygotowaniu soku owocowo-warzywnego. Skomponowany napój ciekawy wizualnie, o przyjemnym zapachu i wyśmienitym bukiecie smakowym, był z ochotą degustowany przez wszystkich uczestników tworzenia tej „bomby witaminowej”. Rozsmakowaliśmy się również w słodkim cieście śliwkowym i fantazyjnych kolorowych kanapeczkach.

Motylki w poszukiwaniu skarbów Pani Jesieni

W tym roku „Motylki” swoje działania kulinarne skierowały na skomponowanie przepysznych koreczków owocowych z krajowych i egzotycznych okazów. Danie to poprzez swoje walory smakowe oraz samą jego radość tworzenia przyczyniły się do przezwyciężenia uprzedzeń dzieci do niektórych owoców.

Zajęcia praktyczne sprawiły wszystkim wiele radości, a „zdrowe smakołyki” dostarczyły dużej dawki witamin, które z pewnością przydadzą się podczas jesiennej aury kiedy to słonko nie będzie już tak mocno przygrzewało i nastaną deszczowe, pochmurne, chłodne dni.

Edyta Rydzewska
Anna Jemielniak