Misiowe zabawy w Biedronkach

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

Przygotowania do tego szczególnego dnia „Biedronki” rozpoczęły już dużo wcześniej. W celu pozyskania informacji na temat bajkowych misiów w dniu 22.11.2018 r. wybrały się na lekcję biblioteczną. Zaprzyjaźniona z naszymi przedszkolakami pani Wiesława Iwan – starszy bibliotekarz Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie opowiedziała nam niezwykłą historię tej maskotki. Dowiedzieliśmy się, że wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto chętnie wykorzystywać ją w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m.in.: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np.: Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.

Oprócz „misiowych ciekawostek” pani Wiesia wyjaśniła naszym przedszkolakom co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem. Przygotowała ciekawe pozycje z literatury dziecięcej rozbudzając przy tym motywację do samodzielnego sięgania po książki, a tym samym rozwijając u naszych najmłodszych zainteresowania czytelnicze. Pani Wiesia podkreślała, że przebywanie z ulubioną książką jest bardzo ważną i pożądaną formą spędzania czasu wolnego w każdym wieku, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości wśród tak wielu zagrożeń ze strony telewizji, czy komputerów. Kontakt z literaturą, jeśli jest dostatecznie żywy, może głęboko rozwijać osobowość dziecka, poszerzać możliwości poznania świata, pozwalać na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doznaniom i obserwacjom. Czytając dziecku ciekawą książkę przeżywa ono losy bohaterów, a przy okazji uczy się doceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać to, co jest dobre od tego, co złe. Podsumowując naprawdę warto czytać dzieciom. Nasze „Biedronki” miały też możliwość obejrzenia książki w kształcie kuferka. Z zaciekawieniem zaglądały do środka wypatrując skarbu.

Misiowe zabawy w Biedronkach

W poniedziałek 26.11.2018 r. każdy przedszkolak przyniósł z domu ulubionego. Obowiązkowo, jak przy wszystkich ważnych świętach, odśpiewaliśmy „Sto lat”, a następnie dzieci opowiadały historię swojego misia. Pokazywaliśmy części ciała misia i mierzyliśmy go wykorzystując paseczki, kredki itp. Były konkurencje sportowe i zabawy z chustą animacyjną. W czasie wykonywania pracy plastycznej pt. „Gazetowy miś” mogliśmy stymulować dziecięcą zdolność do kreatywności i twórczości. Nie zabrakło dyskoteki i jak zawsze na tego typu uroczystościach poczęstunku. Obchody Święta Pluszowego Misia dla wszystkich dzieci były okazją do wspólnej zabawy oraz dostarczyły niesamowitych wrażeń.

Jolanta Góźdź
Aneta Furtak