Liski robią sałatkę jarzynową

„Już się jesień rozminęła z latem,
przyszła pora na kolacje pstrokate.
Synowie i córki!
Siekajcie ogórki
selery i pory,
marchew, pomidory
w drobniusieńką kratkę
zrobimy sałatkę.”

Jesień jest porą roku, gdzie w naszym przedszkolu tematyka zajęć związana jest miedzy innymi z robieniem zapasów na zimę, poznawaniem owoców i warzyw.

Dnia 9 października dzieci z grupy „Liski” postanowiły wykorzystać jarzynowe witaminki i wspólnie zrobić pyszną sałatkę jarzynową promując przy tym zdrowe żywienie. Wcześniejsze lekcje miały na celu przypomnieć dzieciom różnego rodzaju owoce i warzywa. Poznawaliśmy je za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu i dotyku. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola niezbędny składnik do przygotowania sałatki. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem samodzielnie kroiły warzywa przestrzegając przy tym zasady bezpieczeństwa oraz z zachowaniem szczególnej higieny. Gdy wszystko było już pokrojone i doprawione solą, pieprzem, majonezem, odrobiną musztardy nasi mali kucharze mogli na zmianę mieszać wszystkie składniki, tak aby dokładnie się połączyły. Na koniec zrobiliśmy wspólną degustację. Tak zdrowa i samodzielnie wykonana sałatka skusiła nawet naszych niejadków. „Liski” po tak przyjemnych zajęciach postanowiły kontynuować prace kulinarne w domu oraz zachęcić innych do zdrowego i pysznego odżywiania.

Opracowała:
Aneta Nieścioruk