Kotki założyły swój wiosenny kącik przyrody

W ramach działań ekologicznych, jakie prowadzi nasze przedszkole, maluszki z grupy „Kotki” zorganizowały w swojej sali „wiosenny zielony kącik przyrody”. Dzieci, przy niewielkiej pomocy nauczycielek, przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia hodowli: ziemię, nasiona i wodę. Dzięki temu wiedzą już, co potrzebne jest roślinom do wzrostu.

Trzylatki miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami nasion oraz zaznajomienia się z tematem dotyczącym sposobu uprawy roślin i ich pielęgnacji. Następnie, pod czujnym okiem pedagogicznym, samodzielnie zasiały nasiona koperku i fasoli oraz zasadziły cebulkę oraz pietruszkę. Maluszki z ogromnym zaangażowaniem wykonywały wszystkie prace obiecując systematycznie podlewać przedszkolny ogródek.

Wszyscy z niecierpliwością wypatrywali, kiedy pojawią się pierwsze roślinki, ale dzięki codziennym zabiegom pielęgnacyjnym na efekt nie trzeba było długo czekać. Nasz kącik przyrody pięknie zazielenił się już po kilku dniach. Szczypiorek oraz koperek z własnej hodowli zachęcił wszystkie „Kotki” do spożywania zielonych dodatków. Dekorują sobie nimi „poranne kanapki” i zjadają je ze smakiem. Poprzez wspólną zabawę przełamują barierę łaknienia i chętnie próbują też nowych warzywnych smaków komponując własne zestawy śniadaniowe.

Kotki założyły swój wiosenny kącik przyrody

Podjęte działania praktyczne stały się okazją do prowadzenia systematycznej obserwacji, podczas której maluszki uczą się odpowiedzialności i obowiązkowości, kształtują w sobie opiekuńczy stosunek do natury – pozytywną postawę wobec przyrody, a także utrwalają zasady zdrowego odżywiania.

Trzeba przyznać, że nasze przedszkolaki to wspaniali ogrodnicy, przyrodnicy a nawet rzec można kucharze!

Edyta Rydzewska