Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami

Nasze przedszkole zostało zaproszone do udziału w akcji #challengeniebieskiemotyle2021.

Wyzwanie zainicjował Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, a naszą placówkę nominowały Przedszkolaki z Gminy Niedźwiada. Dziękujemy za to wyróżnienie i wytypowanie nas do takiego wyjątkowego przedsięwzięcia, którego celem jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu oraz danie szansy na zrozumienie siebie nawzajem.

„Niewiadome” kwestie dotyczące autyzmu mogą wzbudzać lęk, niezrozumienie, rodzić sztywne, a często niewłaściwe przekonania. Dlatego też akcja taka jak TA jest doskonałą okazją do pochylenia się nad problemami „autystów”, zrozumienia ich, zaakceptowania i poznania możliwości niesienia pomocy.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Dzieci z grupy „Smoki” z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do tego radosnego wyzwania. W imieniu całej społeczności Przedszkola Miejskiego Nr 1 przekazały iskierkę przyjaźni przyjaciołom – wszystkim osobom ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera oraz ich rodzinom. 12 maja przedszkolaki ubrały się na niebiesko, przygotowały własnoręcznie wykonany „niebieski plakat” z pozdrowieniami dla Niebieskich Motyli, którego zdjęcie przesłały do inicjatora akcji.

Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc osobom ze spektrum autyzmu. Wystarczy akceptacja, otwartość na drugiego człowieka. Wspólnie starajmy się tworzyć przyjemne otoczenie i pamiętajmy o tym, jak ważne jest szanowanie różnorodności i odmienności.

Edyta Rydzewska