Jestem Polakiem - Akademia Patriotyczna

Jestem Polakiem – Akademia Patriotyczna

Często zastanawiamy się, jak nauczyć malucha patriotyzmu. W dni świąt narodowych przechadzając się ulicami możemy zaobserwować powiewające barwy narodowe w różnych ważnych miejscach w naszych miastach, sami wywieszamy z pociechami flagę, uczestniczymy w obchodach tych świąt, czy chociażby śledzimy transmisję w telewizji. To doskonała okazja do tego, by opowiedzieć im, po co to robimy, jakie wydarzenia wspominamy i dlaczego jest to tak ważne dla nas wszystkich.

Patriotyzm to przede wszystkim miłość, której przedmiotem jest społeczność jako wspólnota osób danego kraju. Pierwszym i najważniejszym pomostem pomiędzy wychowaniem w rodzinie a dojrzałą postawą obywatelską jest edukacja przedszkolna.

Wydarzeniem, które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej, również w edukacji najmłodszych, są obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Jak co roku, nasze przedszkole zorganizowało akademię patriotyczną pt. „Jestem Polakiem”. Tegoroczna edycja była jednak wyjątkowa, ponieważ upamiętniała setną rocznicę odzyskania niepodległości.

13 listopada w Lubartowskim Ośrodku Kultury zaprezentowały się dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pod okiem wychowawczyń i pani rytmiczki. Poprzez swoje występy młodzi patrioci oddali hołd tym, którym zawdzięczają wolność i niepodległość ojczyzny. Akademia jest doskonałą lekcją historii, otwiera małe serca i umysły na losy pradziadków, wszystkich znanych i nieznanych bohaterów, którzy przelali krew dla naszego kraju. Wychowanie patriotów jest procesem długim i zaczynamy go już od najmłodszych lat, gdyż wyobraźnia malucha, duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie. Poprzez takie działania kształtujemy twórcze, odpowiedzialne i świadome własnej tożsamości przyszłe pokolenie.

Jestem Polakiem - Akademia Patriotyczna

Nad całością akademii czuwała dyrektor placówki pani Małgorzata Szczepańska. Na koncert przybyli rodzice z najbliższymi naszym przedszkolakom. Zaproszeni goście mogli w zadumie słuchać wierszy, pieśni i piosenek, podziwiać tańce narodowe i regionalne. Widzowie nie kryli wzruszenia podczas występów przedszkolaków, powracając do czasów, gdy sami siedząc na kolanach u dziadków, pradziadków słuchali opowieści i pieśni o dziejach naszego narodu.

Dzieci z naszego przedszkola z dumą obwieszczają, że są Polakami, a ich Ojczyzną jest Polska.

Kinga Bronisz
Katarzyna Maleszyk