Jemy zdrowo, kolorowo - Dzień Marchewki

Jemy zdrowo, kolorowo – Dzień Marchewki

Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki,

wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki.

Wiadomo, że styl życia i właściwe żywienie mają ogromny wpływ na długość i jakość naszego życia. Wiadomo również, jak istotne w rozwoju każdego człowieka jest kształtowanie prawidłowych nawyków odżywiania już od najwcześniejszych lat. Najważniejszym czasem dla programowania naszego zdrowia jest wiek przedszkolny. To nauczyciel oraz rodzic jest dla dziecka wzorem i przykładem – uczy i pokazuje, jak należy się odżywiać by być zdrowym.

W naszej placówce możemy pochwalić się wieloma przykładami dobrej praktyki. Jednym z nich jest samodzielne tworzenie przez przedszkolaki zdrowych potraw dostarczających mnóstwa witamin. Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają pomagać dorosłym, warto zatem aktywnie angażować je w przygotowywanie posiłków. Drogi rodzicu, zaproś zatem swoje dziecko do kuchni i pozwól mu na przygotowanie ze zdrowych smakołyków swojego własnego dania. Stwórz mu miejsce pracy i nie bój się o bałagan. Zobaczysz – warto!

Rozpoczęliśmy cykl zajęć pt.: „Jemy zdrowo, kolorowo”, których celem jest zachęcanie dzieci do spożywania warzyw i owoców poprzez wspólne ich przygotowanie, bo jak wiadomo potrawy samodzielnie przyrządzone naprawdę smakują lepiej! W planach mamy wykonanie:

• soku owocowo-warzywnego,
  • słodkiej przekąski – koreczki owocowe,
  • sałatki owocowej,
  • sałatki warzywnej,
  • kiszenie kapusty,
  • kolorowych kanapek,
  • ciasta marchewkowego,
  • ciasta śliwkowego.

Maluszki spróbowały już swoich sił w przygotowaniu soku owocowo-warzywnego oraz ciasta marchewkowego, a to wszystko przy okazji świętowania „urodzin marchewki”.

Jemy zdrowo, kolorowo - Dzień Marchewki

W piątek, dnia 5 października dzieci z grupy „Kotki” i ”Żabki” ubrane na pomarańczowo, integrowały się podczas wspólnych zabaw tanecznych, wokalnych, sprawnościowych, rozwiązywania zagadek i quizów, oczywiście dotyczących bohaterki dnia – marchewki. Przedszkolaki poznawały za pomocą zmysłów owoce i warzywa, klasyfikowały je, omawiały walory odżywcze oraz je przetwarzały.

Tego dnia wybrano marchewkową parę – królową i króla. Zostali oni wyłonieni wśród wszystkich uczestników zabawy. To oni wykazali się największą wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania. Byli też najsprytniejsi w najtrudniejszej konkurencji – jedzeniu marchewki bez użycia rąk. Po koronacji odbył się bal oraz jak to na każdych urodzinach – wspólne odśpiewanie „Sto lat”. Marchewkowa para królewska wyśmienicie odnalazła się w swojej roli i z chęcią angażowała w proponowane atrakcje. Ciekawie przeprowadziła konkurs ruchowy pt. „Ćwicz jak ja”. Uczestniczyła też czynnie w przygotowanie przez „Kotki” pysznego, jak się podczas degustacji okazało, ciasta marchewkowego, a także skomponowanego przez „Żabki” napoju ciekawego wizualnie, o przyjemnym zapachu i wyśmienitym bukiecie smakowym. Przedszkolaki z ochotą degustowały własnoręcznie przygotowane „bomby witaminowe”.

„Kotki” i „Żabki” wiedzą, że właściwy sposób odżywiania ma decydujący wpływ na zdrowie, sprawność fizyczną oraz umysłową.

Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do zgłaszania propozycji zdrowych, smacznych i sprawdzonych przepisów kulinarnych dla dzieci. Najciekawsze przykłady zamieścimy na stronie internetowej naszego przedszkola w dziale „Rady i porady” pt.: „Kuchnia zdrowego przedszkolaka.”

A dla tych, którzy chcą spróbować sprawdzonego przez nas, smakowitego ciasta marchewkowego przepis.

Składniki:

• 2 szklanki startej na drobnych oczkach marchewki
  • 2 szklanki mąki
  • 4 jaja
  • 200 mililitrów oleju
  • 200 gram cukru
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka cynamonu
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Ubić jaja ze szczyptą soli, cukrem i miodem na puszystą masę. Dodać olej, mąkę, proszek do pieczenia, cynamon. Na koniec dodać marchewkę i całość wymieszać. Wyłożyć do blaszki. Piec 40 min w temperaturze 180 st.

SMACZNEGO!!!

Edyta Rydzewska, Kinga Bronisz