Iskierki na lekcji bibliotecznej w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej

„Choć nie ma zamka, ani kluczyka otwierasz ją i zamykasz. W swoim wnętrzu wiele tajemnic mieści, wierszyków, bajek i opowieści” – ta zagadka była wprowadzeniem do lekcji bibliotecznej.

Przedszkolaki wysłuchały pogadanki na temat zadań biblioteki i czytelni, poznały nowe słowa, tj. księgozbiór, sygnatura oraz dowiedziały się jakie warunki trzeba spełnić, by zostać czytelnikiem. Następnie zwiedziliśmy całą bibliotekę i jej poszczególne działy. Największym zainteresowaniem cieszył się dział z literaturą dziecięcą. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przeglądały książki, od razu wybraliśmy kilka i wypożyczyliśmy, by móc je czytać w przedszkolu.

Kolejnym punktem naszego spotkania było wysłuchanie opowiadania „Dziewczynka z zapałkami”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat utworu, a także innych swoich ulubionych bohaterów książkowych. Iskierki pobudziły swoją wyobraźnię i fantazję oraz wykonały prace plastyczne, które w ramach podziękowania zostawiliśmy w czytelni.

Zapewne wkrótce wybierzemy się na kolejną lekcję biblioteczną, aby propagować czytanie książek i uświadamiać dzieciom, że książka jest ogromną wartością.

Urszula Marczuk
Anna Namiota