Iskierki badają i eksperymentują

W środę 11 maja w ramach projektu „Poznaj moją mamę, poznaj mojego tatę” mieliśmy ogromną przyjemność gościć mamę Miłoszka, panią Aleksandrę, która jest z zawodu nauczycielem chemii.

Pani Ola w prosty i bezpieczny sposób, przy użyciu pomocy naukowych, znanych produktów kuchennych oraz środków ochrony dla małych chemików wprowadziła nas w świat „ magii i czarów”.

Jednym z eksperymentów, który wzbudził wśród dzieci duże zaciekawienie była „Lampa lawa.” Doświadczenie to potwierdziło zachodzenie reakcji kwasowo-zasadowej. Dzieci miały okazję obserwowania powstawania gazu, który wypychał niewielkie ilości wody w górę, a woda ponownie opadała na dno ze względu na zawartość tłuszczu, dając wspaniałe efekty wizualne. Dzieci z dużym zaciekawieniem obserwowały również zmieniające się barwy różnych cieczy dodając do nich znane produkty kuchenne np. kwasek cytrynowy, soda itp.

Przedszkolaki z wielką ochotą uczestniczyły w doświadczeniach przyjmując postawę prawdziwego badacza. Największą frajdą dla dzieci było samodzielne wykonanie zabawki sensorycznej z wykorzystaniem skrobi ziemniaczanej i balonów, która sprawiła im wiele radości.

Iskierki badają i eksperymentują

Otaczający nas świat skrywa wiele tajemnic, które warto odkrywać. Zabawy badawcze są świetną okazją do poszerzania horyzontów małych badaczy. Jest to świetna metoda poznawania świata nauki poprzez zabawę.

Dzisiejsza lekcja chemii była ciekawa i niezapomniana, pozwoliła nam odpowiedzieć na wiele pytań: dlaczego tak się dzieje? Dzieci miały możliwość doznawania przyjemnych przeżyć intelektualnych i estetycznych. Wykonywane eksperymenty obudziły w dzieciach poczucie bycia prawdziwymi naukowcami.

Dziękujemy pani Oli za niesamowite i pozytywne doznania oraz możliwość czerpania radości płynącej z odkrywania czegoś nowego, nieznanego.

Zapraszamy kolejnych rodziców do wspólnych zabaw.

Halina Kosior
Katarzyna Lipska