Dzwoneczki z wizytą na wystawie strojów ludowych

Dnia 24 września dzieci z grupy „Dzwoneczki” wybrały się na wycieczkę do Lubartowskiego Ośrodka Kultury, gdzie mogły obejrzeć wystawę regionalnych strojów ludowych.

Celem tego spotkania było zainteresowanie dzieci bogactwem kultury i sztuki różnych regionów Polski oraz kształtowanie tożsamości i przynależności narodowej.

Na ekspozycji pokazane zostały zestawy tradycyjnych strojów regionalnych. Przedszkolaki podziwiały bogactwo kolorów strojów ludowych: przepięknie haftowane płócienne koszule i ozdobne kamizelki, chusty, kwieciste wianki z kolorowymi wstążkami. Okazało się że ilość zdobień czy długość kaftanu mówią nam o pochodzeniu, stanie cywilnym czy stopniu zamożności właściciela stroju.

Dzięki ekspozycji dzieci zapoznały się z kulturą, historią i tożsamością regionów Polski. Dodatkową atrakcją dla „Dzwoneczków” była możliwość przymierzenia elementu stroju. Na zakończenie spotkania wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Opracowano:
Małgorzata Polak