Dzwoneczki – Przyjaciele Zippiego

W piątek 11 października do grupy „Dzwoneczki” dotarła niezwykła paczka. Po rozpakowaniu, dzieci znalazły plastikowe terrarium, kamyczki, kawałek drewna i listki bazylii. Niektórzy od razu domyślili się, że brakuje już tylko zwierzątka. Od tej pory do naszej grupy dołączyły trzy małe patyczaki, a także jeden pluszowy o imieniu Zippi. Dzwoneczki bardzo ucieszyły się z niespodzianki. Aby utrwalić sobie wygląd patyczaka wykonały pracę plastyczną „Plastelinowy Zippi”.

Przyjaciele Zippiego to program dla małych dzieci z różnymi możliwościami i zdolnościami, promujący zdrowie emocjonalne. Główny bohater to Zippi patyczak, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewcząt. Przedszkolaki poznają ich podczas słuchania serii opowiadań, przedstawiających różne okoliczności: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz podejmowanie nowych wyzwań. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak: rysowanie, odgrywanie ról, ćwiczenia i zabawy.

Program uczy dzieci:
– Jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
– Jak mówić to co chce się powiedzieć
– Jak słuchać uważnie
– Jak prosić o pomoc
– Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
– Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
– Jak mówić przepraszam
– Jak radzić sobie z przemocą i krzywdzeniem
– Jak rozwiązywać konflikty
– Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, między innymi ze śmiercią
– Jak adaptować się do nowych sytuacji
– Jak pomagać innym

Dzwoneczki – Przyjaciele Zippiego

W programie Przyjaciele Zippiego nie mówimy dzieciom, co mają robić. Zamiast tego, zachęcamy je do zastanowienia się nad sytuacją i wymyślenia własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobieranie pomysłów, które nie tylko pomagają im, ale również uwzględniają dobro innych.

Spotkania w grupie Dzwoneczki będą odbywały się raz w tygodniu przez okres całego roku szkolnego.

Nad realizacją programu „Przyjaciele Zippiego” czuwa nasz przedszkolny psycholog Pani Sylwia Oleszko.

Małgorzata Polak
Jolanta Góźdż