Dzień Śliwki w Dzwoneczkach

„Śliwka pyszna, śliwka zdrowa, siły i urody doda.”

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju umysłowo-fizycznego, dlatego też należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną i urozmaiconą dietę dzieci. Szczególnie ważną grupę stanowią warzywa i owoce, które powinny być podawane pięć razy dziennie, w ramach głównych posiłków oraz jako przekąski. Są one niezastąpionym źródłem mikro i makroelementów, witamin, flawonoidów, substancji antyoksydacyjnych oraz błonnika.

Zatem, aby zachęcić dzieci do jedzenia owoców i warzyw w środę 2 października 2019 roku zorganizowaliśmy w naszej grupie „Święto Śliwki”. „Dzwoneczki” tego dnia przyszły do przedszkola w ubraniach koloru śliwki. Dzieci dowiedziały się, że te owoce mają wiele zalet np. poprawiają apetyt, działają korzystnie na trawienie, wpływają kojąco na układ nerwowy oraz poprawiają samopoczucie.

Przez cały dzień śliwka grała rolę pierwszoplanową. Przedszkolaki bawiły się: tańczyły, pokonywały tory przeszkód, rozwiązywały zagadki. Poznawały odmiany śliwki wielozmysłowo: dotykały, wąchały, smakowały, porównywały wielkość i koloryt. Oczywiście obowiązkowo odbyła się degustacja śliwkowych smakołyków. Największym zainteresowaniem cieszyły się koreczki śliwkowe oraz samodzielnie upieczone dzień wcześniej ciasto.

Dzień Śliwki w Dzwoneczkach

Z myślą o prawidłowym odżywianiu postanowiliśmy również przygotować sok warzywno-owocowy. Każdy „Dzwoneczek” przyniósł z domu dowolny owoc i warzywo. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z sokowirówką , jego działaniem i zasadami bezpiecznego korzystania. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo posmakował, ponieważ wykonany był przez dzieci i nie zawierał żadnych konserwantów.

Mamy nadzieję, że teraz kolor fioletowy będzie naszym Dzwoneczkom kojarzył się ze wspaniałą i bardzo zdrową śliwką. Wszystkie tego typu działania wpływają na kształtowanie postaw prozdrowotnych u naszych przedszkolaków. Mając to na uwadze wierzymy, że nawyki zdobyte w dzieciństwie zaprocentują w dorosłym życiu.

Jolanta Góźdź
Małgorzata Polak