Dzień Kropki

DZIEŃ KROPKI – święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności

Książka „The Dot” Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony na całym świecie. Historia opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, chodź może o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Pozycja ta została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a książkę tę, czytają dzieci na całym świecie.

Dzieci naszego przedszkola rozpoczęły obchody Dnia Kropki od poznania losów bohaterki książki w wersji bajki animowanej. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nich ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś drzemią głęboko  i czekają na ich odkrycie. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu.

Przedszkolaki z każdej grupy zaprezentowały coś, co jako grupę wyróżnia ich od innych, ale jednocześnie jednoczy we wspólnych zainteresowaniach. Jedni tańczyli, drudzy śpiewali, inni pięknie tworzyli muzykę, jeszcze inni opowiadali się za tym, że świetnie potrafią skakać. Po prezentacji każdej z grup, przyszedł czas na rozmowę o zainteresowaniach, o tych widocznych i jeszcze nieodkrytych zamiłowaniach. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Każde dziecko współtworzyło drzewo talentów, które zostało symbolem pokładanej pracy i nadziei na rozwój tego, co w każdym z nich się kryje – jego talentu.

W tym dniu nie zabrakło zabaw przełamujących nieśmiałość, wzmacniania wiary we własne siły i zadań, które pokazywały, że nie istnieją sytuację bez wyjścia. Wszystkim działaniom przyświecała oczywiście kropka. Panie z grupy Iskierki, jako przykład dla przedszkolaków, stanęły w szranki z zakodowaną zagadką. Dały przykład temu, iż trzeba mierzyć się z różnymi wyzwaniami. Za rozwiązanie zadania otrzymały gromkie brawa od wszystkich i na pewno w przyszłym roku, drużyna Pań powiększy się o nowe ochotniczki. Zabawy z kodowaniem i dekodowaniem zadań były rozwiązywane wzorowo. Maluszki mogły sprawdzić się w znajomości kolorów przy zabawie z kołami. Bardzo dobrze poradziły sobie z rozwiązywaniem zadań i z dużą uwagą wykonywały wszystkie polecenia.

Dzień Kropki

Tego dnia wszyscy w przedszkolu mieli na sobie ubrania, bądź jego elementy w kropki. Na koniec naszych wspólnych aktywności w obchodach Dnia Kropki, przy brzmieniu muzyki, każda z grup na czele ze swoją panią, wzięła udział w zakropkowanym pokazie mody. Na pamiątkę zakropkowanego dnia, mobilna, kropkowa fotobudka odwiedziła każdą z grup. Akcesoria do sesji zdjęciowej, wywoływały wybuchy dzikiego śmiechu, lecz dzięki temu, zdjęcia wyszły niepowtarzalne. Wszystkie zabawy w tym dniu wywoływały uśmiech na buzi każdego przedszkolaka. W przyszłym roku też kropkujemy!

Kinga Bronisz