CodeWeek2019

#CodeWeek2019 – Jeżyki kodują z całą Europą

EU Code Week to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom, młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

Europejskie kraje „ścigają” się w liczbie zorganizowanych wydarzeń, aby dotrzeć z ideą nauki kodowania do jak największej liczby odbiorców. Warto kodować, bo kodowanie to nie tylko wstęp do nauki programowania, to przede wszystkim rozwój uniwersalnych kompetencji, takich jak logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy niezmiernie ważna, umiejętność pracy w zespołach. Niezależnie co przyjdzie naszym „Jeżykom” robić w przyszłości, jaki zawód będą wykonywać, umiejętności rozwijane poprzez kodowanie na pewno przyniosą pozytywne efekty. Nauka kodowania pomaga naszym przedszkolakom zrozumieć otaczający ich świat, który ulega ciągłym zmianom.
Jeżyki przystąpiły do europejskiego kodowania, zmagając się z realizacją wyznaczonych zadań. Codziennie od 5 do 20 października, przedszkolaki ściśle realizowały bloki tematyczne zaproponowane przez #Uczymy dzieci programować na potrzebę tego wydarzenia. Każdy dzień, każde zadanie było zgłaszane na events.codeweek.eu. i wliczane do europejskiego rankingu. Nasze kodowanie dotyczyło takich obszarów, jak:
– codziennych czynności,
– historii code week,
– gimnastyki
– matematyki,
– muzyki,
– otaczającej rzeczywistości,
– baśni, bajek, opowieści,
– zakodowanych obrazów czy Scratch’a

CodeWeek2019

Każdy dzień stawiał przed nami nowe wyzwania, a tym samym mnóstwo zabawy i nabywania nowych umiejętności. Wybraliśmy kodowanie offline-owe, bawiąc się na specjalnej macie za pomocą kolorowych kubeczków, znaków graficznych i zestawów ilustracji.
Kodowanie nie posiada barier wieku, języka czy miejsca, w którym się koduje. W przyszłym roku również startujemy do kodowania z przedszkolakami z innych krajów europejskich.

Relacje z naszych przedszkolnych zmagań można prześledzić na stronach: #CodeWeek2019zUczymyDzieciProgramować #EduSense #KodowanieNaDywanie

Kinga Bronisz
Katarzyna Maleszyk