Biedronki poznają dżunglę

W minionym tygodniu, realizując blok tematyczny „Zwierzęta z dżungli i sawanny”, dzieci z grupy „Biedronki” zdobyły wiadomości na temat środowiska życia, wyglądu, sposobu odżywiania i poruszania się zwierząt egzotycznych.

Wszystko rozpoczęło się od podróży samolotem do afrykańskiej wioski. Po wylądowaniu, dzieci zaprezentowały ilustrację ruchową do piosenki „Dżungla, dżungla”, a następnie wykonały zadania, które przygotował dla nich Ambo Sambo – afrykański chłopiec. Poszukiwanie, a następnie przeliczanie jaj znoszonych przez krokodyla, rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, czy układanie puzzli, to niektóre z przygotowanych przez Ambo Sambo zadań. Rozwijały one logiczne myślenie i spostrzegawczość naszych przedszkolaków, a przy tym były wspaniałą zabawą.

Ciekawym zadaniem okazało się klasyfikowanie zwierząt ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu. Po wyjaśnieniu pojęcia zwierzęta mięsożerne i roślinożerne „Biedronki” z łatwością dokonały ich klasyfikacji. Oddzieliły mięsożerne od tych, żywiących się roślinami. Nagrodą za poprawnie wykonane zadania był wspólny poczęstunek. Oczywiście każdy przedszkolak mógł sam decydować czy będzie jadł przekąskę mięsną czy roślinną.

Biedronki poznają dżunglę

Rozwijaliśmy również nasze zdolności plastyczne. Wspólnie wykonaliśmy makietę dżungli. Przedszkolaki obejrzały filmy przyrodnicze o Afryce, jak również wysłuchały ciekawostek encyklopedycznych o zwierzętach tego kontynentu.

Wszystkie podjęte aktywności wzbogaciły naszą wiedzę przyrodniczą oraz były okazją do świetnej zabawy.

Opracowano:
Małgorzata Polak