Aktywni Rodzice w grupie Motylki

„Powiedz mi jakie książki masz w domu, a powiem Ci kim jesteś” – J. Iwaszkiewicz

Mając na myśli rozwijanie współpracy z rodzicami, w tym roku szkolnym w grupie „Motylki”, rozpoczęliśmy akcję pt. „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”.

Ideą tego przedsięwzięcia jest czytanie dzieciom tekstów rozwijających ich myślenie i wyobraźnię. Rodzice bardzo przychylnie odnieśli się do „czytelniczego pomysłu” i już we wrześniu kilkoro z nich przybyło z misją do naszej grupy. Jako pierwsza zawitała u nas mama Wiktorii. Pani Magdalena, zresztą jak i inni czytający rodzice, wzbudziła w gronie słuchaczy wielkie zainteresowanie literaturą dziecięcą a wybrana pozycja książkowa była przez nich jeszcze wielokrotnie analizowana.

Gościliśmy również pana Artura – tatę Kai, panią Iwonkę – mamę Hani, panią Agatkę – mamę Mai a także panią Martę – mamę Kasi, oraz panią Elizę – mamę Michałka. Wczoraj była u nas pani Monika – mama Zosi. Wielką niespodziankę sprawił swojej młodszej siostrze Antoś – absolwent naszego przedszkola, który z pamięci wyrecytował wiersz pt.: „Paweł i Gaweł” dodatkowo wzbogacając mile spędzony przez nas czas. Wśród utworów literackich wybieranych do czytania przez rodziców i ich pociechy znalazły swe miejsce wiersze, opowiadania, bajki i baśnie.

Efektywne spędzanie czasu z pociechą podczas słuchania i omawiania treści ulubionych książeczek sprzyja wzmacnianiu więzi emocjonalnych łączących rodzica i dziecko oraz kształtowaniu gustów czytelniczych. Poza tym wzmacnia się poczucie wartości naszego maluszka – w tym dniu to ono może pochwalić się przed kolegami swoim rodzicem, to na nie wszyscy patrzą z podziwem i zachwytem, to właśnie dziś to dziecko jest najważniejsze i każdy chciałby być na jego miejscu.

Aktywni Rodzice w grupie Motylki

„Motylki” zaangażowanym w życie naszej grupy rodzicom, wdzięczne za spędzone razem chwile, za poświęcony dla nich czas, dziękują najpiękniej jak potrafią – słowem, przytuleniem oraz własnoręcznie wykonanym upominkiem.

Cieszymy się, że akcja czytelnicza wzbudziła tak wielkie zainteresowanie. Wyglądamy kolejnych rodziców jednocześnie czekając na utwory popularnonaukowe np. o życiu na ziemi, ciekawostkach z życia roślin i zwierząt, odkryciach, wynalazkach, tradycjach i zwyczajach, które cieszą się dużym zaciekawieniem wśród „motylkowych 4-latków”.

Edyta Rydzewska
Anna Jemielniak